Rodzaje papieru do sporządzania wydruków

Papier to podstawowy materiał służący do wykonywania wydruków. Występuje w kilku rodzajach, które wyglądają następująco:

  1. Papier czerpany – produkuje się go ręcznie poprzez czerpanie z zawiesiny wodnej maleńkich włókien bawełnianych, lnianych bądź konopnych, które mają określoną długość. Następnie uzyskaną masę odwadnia się i wysusza. Ten rodzaj papieru nie posiada żadnych dodatkowych wypełniaczy, posiada matową powierzchnię i brzegi o nieregularnej fakturze.
  2. Papier ekologiczny – robi się go z makulatury. Wybiela się go przez zmydlanie oraz wielokrotne wymywanie wodą. Nie poddaje się go działaniu środków chemicznych. Zaklejany skrobią i kalafonią.
  3. Papier matowy – w czasie produkcji wilgotną wstęgę papieru przepuszcza się przez metalowe walce, znajdujące się w końcowej części maszyny papierniczej, co powoduje, że powierzchnia papieru staje się matowa.
  4. Papier metalizowany – na powierzchnię papieru nakłada się metodą „napylania” natryskowego tlenki metali np. aluminium oraz farbę transparentną bądź lakier. Drugim sposobem uzyskiwania tego rodzaju papieru jest metoda transferowa, polegająca na przetłoczeniu warstwy metalu znajdującej się na folii nośnej.
  5. Papier objętościowy – posiada luźną strukturę, jest niepowlekany i zaklejony powierzchniowo. Idealny do drukowania broszur oraz książek.
  6. Papier offsetowy – mocno zaklejony zarówno w masie, jak i powierzchniowo. Cechuje się dużą stabilnością wymiarową, odpornością na zrywanie, niskim poziomem pylenia. Świetnie nadaje się do druku offsetowego.
  7. Papier samokopiujący – przeznaczony do sporządzania kopii. Pokryty jest z jednej bądź obu stron mikrokapsułkami, dzięki którym możliwe jest oddanie i pobranie zapisu.
  8. Papier samoprzylepny – jedna strona papieru zostaje pokryta klejem (kauczukowym bądź polioctanem winylowym), natomiast druga posiada wykończenie matowe bądź błyszczące. Warstwa kleju zostaje zabezpieczona papierem silikonowym.
  9. Papier satynowany – robi się go z masy celulozowej z dodatkiem włókien tworzyw syntetycznych. Jest bardzo odporny na uszkodzenia, wodoodporny, nieprzezroczysty i nie pyli.

Chcesz dowiedzieć się więcej o druku cyfrowym i pracy drukarni? Zajrzyj na: gutenberg-drukarnia.pl.

Back to home page